Feró Dalma

Zsidó apám, a Fideszes siksze. Kritika Susan Faludi Előhívás c. kötetéről (Litera)

Susan Faludi, a magyar származású Pulitzer-díjas újságíró Előhívás című kötetében arra vállalkozik, hogy apja hétköznapinak nem mondható élettörténetét, és annak szerves részeként magyarság, zsidóság és nem(iség) kérdéseit tárja fel. Faludi izgalmas nyomozása során az "identitás" - korunk egyik…

Tovább olvasom

Emberi jogi fétisklub (168 óra)

Nemrégiben mutatták be a Stereo Akt és az Amnesty International, „a világ legnagyobb emberi jogi mozgalma” közös produktumát, a Védett férfiak kertje című darabot, amellyel a nemek közti egyenlőtlenségre, a hátrányos megkülönböztetésre szerették volna felhívni a figyelmet. Az előadásból egy dolog…

Tovább olvasom

Alien vs. Predator Budapesten - a #metoo-tól a belvárosi #batorsag-ig (Azonnali.hu, Bajusz Orsolyával)

  Felsőbbrendűsködés, mocskolódás, online lincselések, színpadias felháborodás: erre képes a közügyek terén a civil szférát is átható progresszivista hozzáállás, miközben a tudás és a víziók teljesen hiányoznak. A progresszivisták a tőlük független kezdeményezéseket becsatornázzák, aki pedig nem…

Tovább olvasom

Erényfitogtatás és "progresszív" aktivizmus a félperiférián

Nancy Fraser az elismerés és elosztás (azaz nagyon leegyszerűsítve az előítéletek és az anyagi egyenlőtlenségek) problémáiról, illetve a különböző csoportok (például feketék, nők, homoszexuálisok) ezek viszonylatában való különböző pozicionáltságáról írt elemzése magyarázattal szolgálhat ezekre a…

Tovább olvasom

Transzzsidó kiállításmegnyitó beszéd és Wessely Anna kritikája

Transzzsidó írásaim után 2016. október 17-én a Telep-(Art) Galériában A csoda és varázslat estéje, amikor elhagyjuk a fejlett Nyugatot címen transzzsidó tematikájú kiállítást szerveztünk. A transzzsidók itt végre élőben is megmutathatták politikai művészetüket. A Szeri Viktor által megszemélyesített…

Tovább olvasom

Trigger Warning: Megsértődés-szégyenítés! A KDNP-s megsértődés tanulságai (Kettős Mérce)

A sértettségre alapozott igények és követelések politikája azért veszélyes, mert azok tudják saját sértettségüket leghangosabban kommunikálni, elismertetni és komolyan vetetni, akik megfelelő erőforrásokkal, hatalommal bírnak. Az akció azt leplezte le, ki milyen nyilvánosságba, milyen igényét viheti…

Tovább olvasom

Isten az Anker’tben. Transzpolitika képregényben (Magyar Narancs)

Sophie Labelle kanadai képregényíró tíz lapból álló kiállításának adott helyet az Anker’t február 21. és március 5. között az LMBT Történeti Hónap keretében. Február 28-án az alkotó Serious Trans Vibes Tour néven meghirdetett körútján Budapestre érkezett a kissé megkésve megrendezett…

Tovább olvasom

Transzneművé kezelt gyerekek (Magyar Nemzet)

Nagy visszhangot váltott ki a nemzetközi sajtóban, hogy a National Geographic nyilvánosságra hozta januári számának egyik borítóját, amin egy 9 éves „transznemű” gyerek kap helyet. A „genderforradalomnak” szentelt, a magyar kiadásban az „Újragondolt nemek” címet viselő szám azt sugallja, hogy…

Tovább olvasom

Hogyan rántsd magad minél mélyebbre tutorial. Kritika Alok Vaid-Menon budapesti előadásáról (Tranzit)

Alok Vaid-Menon amerikai ‘performanszművész’ európai turnéjának egyetlen közép-európai állomásaként lépett fel Magyarországon. Előadására a Budapest Pride fesztivál keretében került sor annak ellenére, hogy az esemény Pride általi befogadása a szélesebb nyilvánosságot is foglalkoztató tiltakozást…

Tovább olvasom

Női princípium Update 2017 (Artportal)

„[Azt tanultam, hogy] legyek büszke női minőségemre és princípiumomra […] Csodálatos dolog befogadónak, puhának, érzelmesnek és kedvesnek lenni […] [A női mivoltban] a lélek, érzésvilág, gondolkodásmód, mentalitás számít!” (Kié a női princípium? bingo, megfejtés a cikkben) A TELEP Nemzetközi Nőnap…

Tovább olvasom

A genderforradalmat felfalják saját gyermekei? (Interjú)

A Tilos Rádió 2017. szeptember 13-i Zártkörű lányok című műsorában a németországi társadalmi nemek tudományával (gender studies), queer elmélettel illetve aktivizmussal kapcsolatos vitákról volt szó. Feró Dalma vendégei Gregor Anikó, szociológus, az ELTE adjunktusa, és Kováts Eszter, politológus, az…

Tovább olvasom

Barátság a határon. "A szívünk egy másik ország" kiállításkritika (Kettős Mérce)

A szívünk egy másik ország című kiállítás a barátság, az alternatív kapcsolódási formák kiválasztott történeti dokumentumait és kortárs megközelítéseit fűzi össze a kurátorok koncepciója szerint. Ebben központi szerepet kapnak a családon kívüli személyes kapcsolatokban rejlő egyéni és társadalmi…

Tovább olvasom

A vámpírkastély és a gender szelleme. Tapasztalatok a budapesti aktivista közegből

Kezdem a kínos beismeréssel: éveket töltöttem el a progresszívnak nevezett aktivizmusban. Mondhatnám, hogy nagy szégyenfolt ez az életemben, de közben igaz az is, hogy belülről kezdtem el látni ennek a közegnek a problémáit (és egy tágabb, tudományos perspektívából megérteni azokat). Azért írom le a…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása